برنامه‌ای روزانه برای شما که می‌خواهید به هر روز نوشتن عادت کنید

دوشنبه 21 مهر 1393 ساعت 10:50

اینکه خودمون رو وبلاگ نویس بدونیم و صرفا ادعای وبلاگ نویس بودن داشته باشیم با اینکه عادت کنیم و بتونیم هر روز مطلب بنویسیم خیلی تفاوت داره! خیلی از ماها وقتی مطالب وبلاگ‌های معروف رو می‌خونیم این سوال رو از خودمون می‌پرسیم که اونها چه طور می‌تونن هر روز مطلب بنویسن و هیچگاه هم انگیزه‌شون رو هم از دست ندهند؟ اصلا چه عامل مهمی هست که  باعث تفاوت یک حرفه‌ای با یک فرد آماتور می‌شه؟ آیا این قضیه صرفا یک چیز خدادادی هست؟ آیا تمام کیفیت کار وبلاگ نویسان حرفه‌ای مربوط به استعدادهای خدادادی اونها می‌شود؟

 

 

همه وبلاگ نویسان حرفه‌ای و نویسندگان واقعی یک کار را به طور مداوم هر روز انجام می‌دهند: آنها هر روز می‌نویسند.شکل دادن عادت نوشتن در هر روز آسان نیست، عادت نوشتن در هر روز شما رو مجبور می‌کنه تصورات و درک اشتباه خودتون رو از نوشتن کنار بگذارید و به حقیقت بچسبید.حقیقت این است که مهارت در نوشتن، یک استعداد مادرزادی نیست بلکه آن یک چیزی از نوع انضباط و دیسپلین است.


تفاوت بین یک فرد حرفه‌ای و یک فرد آماتور یک کلمه ساده است : آن کلمه تمرین است،اما گفتن این کلمه خیلی ساده‌تر از اون چیزی که هست به نظر میرسه،بنابراین شما چه طور می‌خواین هر روز از خواب بلند بشین و شروع به نوشتن کنین؟این سوالی هست که جواب دادن به اون ،بسیاری از ماها رو حسابی اذیت می‌کنه ،چون برای اینکه به هر روز نوشتن عادت کنیم هیچ برنامه‌ای نداریم


ما می‌دونیم که همه ما چیزی واسه گفتن داریم، اما مطمئن نیستیم که چطور آن را بیان کنیم


ترس چیزیه که ما رو عقب نگه داشته ، بنابراین راه شکل دادن یک عادت این هست که بلند شویم و بدون هیچ تفکر و تاملی اون کار رو انجام بدیم، کاری که بسیاری از حرفه‌ای‌ها انجامش می‌دن،و اگر درباره تصمیم خودتون برای شکل دادن یک عادت نوشتن روزانه مصمم هستید این همون کاری هست که شما هم باید انجامش بدید.


سه گام برای اینکه به هر روز نوشتن عادت کنیم


برای اینکه نوشتن در هر روز  به یک عادت شخصی شما تبدیل بشه می‌تونید از برنامه سه مرحله‌ای زیر استفاده کنید 


۱- فضای دنج و راحتی گیر بیاورید


محلی ویژه در خانه یا دفتر کارتان برای نوشتن در نظر بگیرید


۲- زمان مشخصی را در نظر بگیرید


ممکنه این زمان پنچ صبح یا دوازده ظهر باشه، آنچه مهمه این هست که هر روز سر ساعت معینی بنویسیم


۳- هدفی انتخاب کنید


این هدف می‌تونه نوشتن متنی حاوی صد یا هزار کلمه باشه، مهم نیست کدوم یکی رو انتخاب می‌کنین،آنچه اهمیت داره اینه که هر بار که شروع به نوشتن می‌کنید هدفی واسه خودتون داشته باشین، چیزی بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه برای شکل دادن عادت نوشتن روزانه کافی هست


این سه گام رو بارها و بارها و بارها انجام بدید، هر روز و هر هفته انجامش بدین، بهتون قول می‌دم بعد از گذشت یک ماه از اینکه می‌بینین نوشتن در هر روز تا چه اندازه برایتان آسان‌تر شده تعجب خواهید کرد.


جالب به نظر می‌رسه ،نه؟ می‌تونم چهره‌هاتون رو تصور کنم که از این برنامه روزانه سه قسمتی خوشتون اومده.


اما به نظر می‌رسه که عده‌ای از شما هنوز یک مشکل بزرگ دیگه دارین


حدس می‌زنم عده‌ای از شما توی ذهن خودتون دارین به این سوال فکر می‌کنبن که : اگه من ندونم که درباره چی باید بنویسم آن وقت چی میشه؟ اون موقع چیکار باید بکنم؟


پاسخ:مهم نیست به هر حال بنویسید، اگه هنوز به نوشتن روزانه عادت نکردین نوشته‌های شما ممکنه زیاد خوب نباشن.مهم این هست که همه شما دارین تلاش می‌کنین که خودتون رو نشون بدین ، همه شما با پشتکار خیلی خوبی  دارین برای بهتر شدن تلاش می‌کنین.


اما اگه هنوز راضی نشدین و به چند ایده و دستور کار برای شروع احتیاج دارین، اینجا چند تا ایده برای شروع بهتون می‌گم:


  • درباره ماجراهایی که در اطرافتون اتفاق می‌افته بنویسین


  • درباره کارهایی که امروز انجام دادین بنویسین


  • خلاصه‌ای از یک فصل کتاب رو که به تازگی خوندین رو بنویسین


  • نامه‌ای به بچه‌هاتون بنویسین یا حتی می‌تونین نامه‌ای به خودتون بنویسین


  • درباره هر چیزی که دوست دارین بنویسین


وقتی می‌گم واقعا اهمیتی نداره که درباره چی می‌نویسین اصلا باهاتون شوخی نمی‌کنم چون تنها چیزی که اهمیت داره این هست که در پایان روز بتونین در لیست کارهای روزانه خودتون جلوی عبارت زیر رو تیک بزنین و اونو جزو کارهای انجام شده‌تون قرار بدین


آیا نوشته امروز را نوشته‌ام (بله/خیر)


اگر شمار کلماتی که نوشتین خیلی کم هستن سعی کنین با کلمات و جملات خیلی معمولی تعداد کلمه‌های نوشته خودتون رو به حد لازم برسونین ، اینجوری بازم می‌تونید اون روز رو روز موفقیت خودتون حساب کنین و در لیست وظایف روزانه خودتان توی چک باکس جلوی جمله آیا پست امروز را نوشته‌ام؟  تیک بزنید. 


حالا باید منتظر فردا باشین که باید دوباره بلند شین و دوباره نوشتن رو شروع کنید


موفق باشید.


فقط یادتون باشه اینکه خودتون رو وبلاگ نویس بدونین با اینکه واقعا هر روز بنویسین خیلی تفاوت داره.


 پی‌نوشت : دو روز پیش مسعود فاطمی مدیر وبلاگ یک ادمین در وبلاگ شخصی خودش با نوشتن پستی با عنوان ۳۰ روز ، هر روز بنویسیم از همه وبلاگ نویسان دعوت کردن که در یک کار دسته‌جمعی شرکت کنن و به مدت سی روز ، هر روز مطلب منتشر کنن ، اگه شما هم دوست داشتین می‌تونین از طریق این لینک به این چالش سی روزه بپیوندین.


خب نظر شما درباره این مطلب چیه؟

 - 

آیا شما هر روز می‌نویسید؟ یا قصد دارید تا عادت هر روز نوشتن رو در خودتون شکل بدین؟ نظرتون را با ما به اشتراک بذاریننظرات (2)
پنج‌شنبه 24 مهر 1393 ساعت 17:30
سلام.الیته من هم روزنوشت مینویسم.ولی چند روز درمیون.
فکر میکنم این پست رو برای کسانی که اصلا نمی نویسن نوشتین؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
این پست برای کسانی است که نوشتن در هر روز براشون کار سختیه و می‌خواهند عادت کنند که هر روز مطلبی بنویسن و مهارت نوشتن خودشون رو کمی بهتر کنن.
چهارشنبه 23 مهر 1393 ساعت 22:16
جمله ها و ایده های خوبی رو در این پست خواندم
احتمالا من هم یکی از عمل کنندگان به پیشنهاد‌های این پست باشم
ممنون
اما راجع به پی نوشت ، من پست مسعود فاطمی عزیز رو هم خوندم ، اما ای کاش یک بیشتر توضیح میدادن ، من هنوز کمی در این باره گنگ هستم
جناب میرزایی اگر شما اطلاع بیشتری دارید یا موضوع را بهتر متوجه شده اید ممنون میشم توضیح مختصری بدهید
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام آقای عباسی عزیز
پستی که آقای مسعود فاطمی در وبلاگ شخصی خودشون نوشتن دعوت به یک چالش سی‌ روزه وبلاگ نویسی است و افرادی که چالش سی روز وبلاگ نویسی رو قبول می‌کنن باید به مدت یک ماه ،هر روز یک پست توی وبلاگ خودشون منتشر کنن
این مساله بین وبلاگ نویسان فرنگی و انگلیسی زبان هم بسیار شایع است

از جمله مزایایی که این چالش داره
_افرادی که توی این چالش هستن با خوندن نوشته‌های همدیگه بیشتر باهم و با تفکرات هم آشنا میشن.
_هر روز نوشتن باعث میشه مهارت وبلاگ نویسی ما بهتر بشه ضمن اینکه چون این هر روز نوشتن در قالب یک چالش هست انگیزه خوبی برای نوشتن هم وجود داره.
چون افراد مختلفی توی این چالش هستن، پتانسیل خوبی برای آشنایی و تشکیل گروههای کاری آنلاین هم وجود داره.
_و خیلی مزایای دیگر....
به عقیده من این یک اتفاق خوب در وبلاگ نویسی هست که آقای فاطمی توی این مورد پیشقدم شدن.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد